Providing you the best range of 4.0 sq mm wire 3 core, 2 core 4 sq mm copper cable and 2 core 6 sq mm copper cable with effective & timely delivery.
₹ 4625 / Meter Get Latest Price
| Wire Size | 4 sqmm |
| Cross Sectional Area | 10 sq. mm |
| Coil Length | 45m |
| Number of Core | 3 Core |
| Conductor | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
4.0 Sq Mm 3 Core Wire – High-quality electrical wire with three copper conductors, each of 4.0 sq mm cross-section, insulated with durable PVC for safe and efficient power distribution in residential, commercial, and industrial applications.
₹ 37 / Meter Get Latest Price
| Wire Size | 4 sqmm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 7000 / Roll Get Latest Price
| Conductor Size (sq mm) | 2.5 |
| Wire Size | 6 sqmm |
| Number of Cores | 3 Core |
| Coil length | 90m |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor | Copper |
| Packaging type | Coil |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
2 Core 6 Sq Mm Copper Cable – Heavy-duty electrical cable with two copper conductors, each of 6 sq mm cross-section, insulated with durable PVC for safe and efficient power transmission in residential, commercial, and industrial applications.
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India