Pioneers in the industry, we offer polycab electrical wire, kundan cable wire, 1 sqmm green hills wire, finolex electrical wires, rr kabel wire and 2.5 sqmm red rr kabel power cable from India.
₹ 2800 / 90m Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Model | Polycab Maxima+Green Wire |
| Roll Length | 90 m |
| Insulation Type | FR PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Color | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Construction | Solid |
| Certifications | IS 694 |
| Application | Home |
Minimum order quantity: 1000 90m
₹ 845 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Roll Length | 90 m |
| Color | Red |
| Insulation Material | FR |
| Certifications | RoHS Compliant, IS 694, CE |
| Suitable for | Buildings, Homes, Construction |
| Country Of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 Sq. mm |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Number Of Cores | Single |
| Brand | Hills |
| Color | Green |
| Packaging Type | Roll |
₹ 1000 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | House Wiring |
| Certifications | IS 694, CE, RoHS Compliant |
| Packaging Size | 90 MTR & 180 MTR |
₹ 1225 / Roll Get Latest Price
| Insulation Type | FR PVC |
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Model | Super Flexible Flame Retardant |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Colour | Black |
| Certificates | REACH |
| Standards | IS 17048 |
RR Kabel Wire – Premium electrical wire known for excellent conductivity, durability, and safety, featuring high-quality insulation to prevent fire hazards, ideal for residential, commercial, and industrial wiring applications.
₹ 1200 / Meter Get Latest Price
| Size | 2.5 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Color | Red |
| Insulation thickness | 0.8 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Size | 2.5 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation thickness | 0.8 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Kabel |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Size | 1 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Color | Blue |
| Insulation thickness | 0.8 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Size | 2.5 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Color | Blue |
| Insulation thickness | 0.8 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Size | 1 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Color | Black |
| Insulation thickness | 1 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 200 / Meter Get Latest Price
| Size | 1 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Insulation thickness | 1 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 1100 / Roll Get Latest Price
| Size | 1 sqmm |
| Number of Core | 1 Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Insulation Material | PVC |
| Color | Red |
| Insulation thickness | 1 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | RR Kabel |
₹ 2326 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Polycab Maxima+ |
| Roll Length | 180 m |
| Insulation Type | HR FR-LSH LF |
| Country of Origin | Made in India |
| Polycab green FRLS | Polycab green FRLS 180 meter |
Polycab green FRLS
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India