Pioneers in the industry, we offer finolex silver electrical wires, finolex gold wire, finolex frls electrical wires, finolex frls wire, finolex electrical wires 180 and finolex silver wire from India.
₹ 1139 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Silver PVC Flame Retardant |
| Insulation Type | FR PVC |
| Roll length | 90 m |
| Colour | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage (V) | 440 |
| Number of Core | 1 |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1267 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Gold PVC Flame Retardant |
| Insulation Type | FR PVC |
| Roll length | 90 m |
| Colour | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage (V) | 440 |
| Number of Core | 1 |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1170 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll length | 90 m |
| Colour | Red |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage (V) | 440 |
| Number of Core | 1 |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1983 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll length | 180 m |
| Colour | Black |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage (V) | 440 |
| Number of Core | 1 |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1860 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 180 m |
| Colour | Yellow |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1030 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Insulation Material | FR |
| Model | Halogard Halogen Free Flame Retardant |
| Roll Length | 90 m |
| Colour | Red |
| Certificates | RoHS |
| Standards | ISO 9001 |
We are engaged in offering Finolex Silver our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1247 / Meter Get Latest Price
| Wire Size | 1 sq.mm |
| Roll length | 90m |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FRZH |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1705 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FRLSH |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 180 m |
| Certificates | RoHS |
| Standards | IS:694:2010 |
₹ 1867 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sq.mm |
| Roll length | 180m |
| Conductor | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India