Our range of products include finolex wiring cable, finolex electrical wires, finolex silver wire, finolex frls house wire, finolex 180 wire and finolex ultra wire.
₹ 1259 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll length | 45 m |
| Colour | Black |
| Voltage (V) | 220 V |
| Number of Core | 1 |
| Certificates | RoHS |
| Standards | ISO 9001 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1071 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Colour | Green |
| Certificates | REACH |
| Standards | ISO 9001 |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 973 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Model | Halogard Halogen Free Flame Retardant |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Colour | Blue |
| Certificates | REACH |
| Standards | ISO 9001 |
₹ 983 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FRLSH |
| Model | Halogard Halogen Free Flame Retardant |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Colour | Blue |
| Certificates | REACH |
| Standards | ISO 9001 |
₹ 1860 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Gold PVC Flame Retardant |
| Insulation Type | FR PVC |
| Roll length | 180 m |
| Certificates | RoHS |
| Finolex 180 meter Fr | Finolex |
Finolex fr
₹ 1500 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll length | 90 m |
| Certificates | REACH |
| Standards | ISO 9001 |
| Finolex FINOULTRA E-BEAMED LOW SMOKE ZERO HALOGEN INSULATED INDUSTRIAL CABLE | Finolex ultra wire |
Finolex ultra wire
₹ 1687 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sq.mm |
| Roll length | 180m |
| Conductor | Aluminium |
| Insulation Material | PVC |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India