Providing you the best range of finolex frls house wire, finolex gold wire, 4 core 4.0 sq mm, finolex modular switches and havells house wire with effective & timely delivery.
₹ 1705 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Roll Length | 180 m |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Conductor | Copper |
| Current Rating | 4A |
| Voltage | 220V |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Certifications | IS 694, RoHS Compliant, CE |
₹ 1143 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Model | Flamegard Flame Retardant Low Smoke and Halogen |
| Insulation Type | FR-LSH PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Colour | Red |
| Certificates | ISI |
| Standards | IS:694:2010 |
Finolex Gold Wire – Premium-grade electrical wire with high conductivity and flame-retardant PVC insulation, offering long-lasting durability and safety for residential, commercial, and industrial wiring needs.
₹ 7500 / Meter Get Latest Price
| Conductor Type | Electric |
| Insulation Type | PVC |
| Packaging | Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | A |
| Weight | 2 Kg |
4 Core 4.0 Sq Mm Cable – Durable electrical cable with four copper conductors, each of 4.0 sq mm cross-section, insulated with high-quality PVC for safe and efficient power transmission in residential, commercial, and industrial installations.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Current Rating | 10A |
| Model | Finoswitch |
| Circuit type | 1 Way |
| Number of Module | 1 Module |
| No of Module | 1M |
| Color | White |
| Material | Polycarbonate |
| Voltage | 220V |
| Finish Type | Glossy |
₹ 1300 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 6 sqmm |
| Model Series | Havells LifeGuard FRLSH |
| Wire Length | 180m |
| Insulation Type | FR PVC |
| Color | Black |
| Number of Cores | Single Core |
| Industry Certifications | RoHS |
| Applications | Residential |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India