Our product range includes a wide range of 2.5 sqmm yellow asmon house wire, polycab house wire, 1 sqmm green asmon house wire, 1 sqmm blue asmon house wire, 1 sqmm black asmon house wire and 2.5 sqmm green asmon house wire.
₹ 1115 / Roll Get Latest Price
| Conductor Size | 2.5 sq mm |
| Wire size | 2.5 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 180m |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Asmon |
| Packaging Type | Roll |
| Number of Cores | 2 Core |
| No. of Cores | 1 Core |
₹ 1295 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Model | Polycab Suprema |
| Roll Length | 90 meters |
| Insulation Type | FR PVC |
| Color | Red |
| Number of Cores | 1 core |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Construction | Multistranded |
| Certifications | ISI |
| Application | Home |
We are engaged in offering to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 2650 / 90m Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | FR |
| Roll Length | 90 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Conductor | Copper |
| Current Rating | 41A |
₹ 1100 / Roll Get Latest Price
| Number of Cores | 1 Core |
| Conductor Size | 1 sq mm |
| No. of Cores | 1 Core |
| Wire size | 1 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90m |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Asmon |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Green |
₹ 1100 / Roll Get Latest Price
| Number of Cores | 1 Core |
| Conductor Size | 1 sq mm |
| No. of Cores | 1 Core |
| Wire size | 1 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90m |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Asmon |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
₹ 1115 / Roll Get Latest Price
| Number of Cores | 1 Core |
| Conductor Size | 1 sq mm |
| No. of Cores | 1 Core |
| Wire size | 1 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 180m |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Asmon |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
₹ 1115 / Roll Get Latest Price
| No. of Cores | 1 Core |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Wire size | 2.5 sqmm |
| Brand | Asmon |
| Roll Length | 180m |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Roll |
₹ 1132 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Yellow |
| Brand | Havells |
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Red |
| Brand | Havells |
₹ 1132 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Green |
| Brand | Havells |
₹ 1132 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Brand | Havells |
₹ 2500 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Green |
| Brand | Havells |
₹ 2500 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Brand | Havells |
₹ 2500 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Roll Length | 100 m |
| Number Of Cores | Single Core |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Brand | Havells |
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Brand | Anchor |
₹ 1177 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Yellow |
| Brand | Anchor |
₹ 1177 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Blue |
| Brand | Anchor |
₹ 1177 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Red |
| Brand | Anchor |
₹ 1177 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Red |
| Brand | Anchor |
₹ 1200 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 2.5 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Yellow |
| Brand | Anchor |
₹ 1177 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Number Of Cores | Single Core |
| Material | Copper |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | House Wiring |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Green |
| Brand | Anchor |
Pravin Kumar (CEO)
Thirumala Electrical Company
Door No 7, 1st Floor, Audiappa Naicken Street, Parrys
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India